Internetowa galeria sztuki

Galeria obrazów Art Makers

Art Makers - Blog o sztuce

Werniksowanie obrazów - TAK czy NIE? Obalamy MITY

Pytanie jest proste, ale odpowiedź wciąż pozostaje niejasna. "Werniksować czy nie" to dzisiejsze "to be or not to be", co drugiego malarza. Pytanie, którego szale równoważą się mając tylu zwolenników, co i przeciwników.  To niekończący się konflikt "Dedal vs Ikar", "Drakula vs Wilkołak", "Słowacki vs Mickiewicz", "Vader vs Imperator".

Kulturalna anarchia - trendy i tendencje sztuki współczesnej

W ostatnich dziesięcioleciach sztuka doświadczała zaniku swoich granic, a jej prawdziwa wartość stała się niemal hieroglificzna w wymiarze społecznym. Gdy zbliżyliśmy się do końca wieku, panowało przekonanie, że sztuka, jako całość, znajduje się w poważnych tarapatach. Pomimo wyczuwalnego obecnie „boomu”, podniesienia frekwencji muzealnej i niezaprzeczalnego wzrostu ilości nowej sztuki, wciąż panuje głęboko zakorzenione przekonanie, że sztuka popadła w niełaskę. Nawet najbardziej zagorzali apologeci postmodernizmu przyznają, że niestabilność współczesnej sztuki oraz brak jej ostatecznego charakteru, sprawia, że przyszłość jest wciąż niepewna.

Przez wieki ze sztuką - Sztuka Indii

Historię sztuki indyjskiej tak naprawdę jesteśmy w stanie prześledzić dopiero od III wieku p.n.e., jednak same jej początki datowane są już na ok. 2500 lat p.n.e. W tym właśnie okresie zostały pozostawione pierwsze ślady cywilizacji z doliny Indusu takie jak miasta i liczne rzeźby. Owa kultura została w późniejszych latach wyparta przez najazd plemion aryjskich, które opanowując obszar północnych Indii, nie pozostawili zabytków kultury materialnej przez ponad 1000 lat.

Murale Davida Walkera czyli nowy wymiar sztuki ulicznej

Kolekcja portretów brytyjskiego artysty graficiarza Davida Walkera wznosi koncepcję sztuki ulicznej na zupełnie nowy poziom. Wspaniałe szczegóły i tworzenie poszczególnych warstw murali nadaje jego obrazom żywy wygląd i oszałamiającą trójwymiarowość. Piękne, czyste obrazy wyłaniają się z mgły chaotycznych lecz płynnych linii malowanych sprayem, przykuwając uwagę do konturów postaci. Kto nie chciałby spotkać jednego z nich podczas spaceru po mieście?

O emocjach i głosie młodego pokolenia w rozmowie z Iwoną Kołodziej

Teatr Ziemi Rybnickiej wystawił na pokuszenie ciekawskiemu oku obrazy młodej malarki Iwony Kołodziej. Jej twórczość emanuje świeżością, przykuwa uwagę barwą, zatrzymuje wzrok. Wernisaż odbyła 7 maja przy Placu Teatralnym 1 w Rybniku. Z tej okazji Art Makers postanowiło poznać bliżej postać tej młodej, rozwijającej się artystki.

Co było pierwsze - piękno czy sztuka?

Dwa pojęcia towarzyszące człowiekowi od zarania dziejów. Piękno. Sztuka. Które z nich jako pierwsze pojawiło się w ludzkiej świadomości? Czy najpierw naszym pradziadom była znana koncepcja piękna, zapewne różna od tej nam współcześnie? A może pierwsze rysunki, które dzisiaj uznajemy za sztuką prehistoryczną powstały w oderwaniu od jakiejkolwiek koncepcji związanej z pięknem? Czy w ogóle sztuka musi być piękna? Rozważania na ten temat wchodzą na głęboko filozoficzny grunt, jednak warto się z nimi zmierzyć i samemu odnaleźć odpowiedź.

Strony

Agnieszka Nosek

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Redaktor naczelna Bloga o Sztuce Artmakers.pl, publicysta, malarka i pisarka. Pomysłodawca i współtwórca Internetowej Galerii Sztuki ArtMakers. Zarządza działalnością organizacyjną, nadzoruje działania marketingowe.
Co-Founder/Redaktor Naczelna/Webmaster