Internetowa galeria sztuki

Galeria obrazów Art Makers

Jak namalować swój pierwszy obraz?

1. Od czego zacząć?

Gdy zdecydujesz, że chcesz malować, usłyszysz prawdopodobnie niejednokrotnie jeden z wciąż propagowanych mitów, a dokładniej, że do malowania niezbędny jest talent. Zastanówmy się na chwilę, czy posiadanie talentu, to tak naprawdę wszystko, czego nam potrzeba by malować? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie. To pragnienie, aby nauczyć się malować oraz entuzjazm do pracy są tym, czego potrzeba najbardziej.

Decydując, że chcesz nauczyć się malować, musisz ustalić, co tak naprawdę masz zamiar obrazować, a przede wszystkim, czego będziesz przy tym używać. Cztery główne techniki malarskie to: oleje (tradycyjne, rozpuszczalne w oleju, terpentynie), akryle (rozpuszczalne w wodzie), akwarele i pastele. Technika malarska to bardzo osobisty wybór, ponieważ nikt nie jest w stanie nam doradzić, czym będzie nam się lepiej malować. Gdy pierwsze malowanie nie wyjdzie najlepiej, nie załamuj się i pamiętaj, że zawsze możesz spróbować innej techniki, która być może okaże się właśnie tą w sam raz dla Ciebie.

2. Wybór odpowiednich materiałów i farb

Wierzę, że nawet jako początkujący malarz, chciałbyś zakupić jak najlepszej jakości farby. Prawda jest taka, że powinieneś sugerować się istotnym kryterium: "na które mogę sobie pozwolić". Gdy zaczniesz malować farby będą szybko się kończyć, a Ty musisz przede wszystkim najpierw pobawić się tym całym procesem mieszania kolorów, bez trzymających Cię w ryzach wyrzutów sumienia. Wiedząc, że coś nie poszło po Twojej myśli lub coś ci się po prostu nie podoba, powinieneś mieć możliwość całkowitego przemalowania obrazu (jeśli używasz oleje), zamiast rozpaczliwie próbować go uratować, ze względu na koszty farby, w które zainwestowałeś.

3. Nauka mieszania kolorów

Mieszanie kolorów jest czymś, czego początkujący malarz często się boi i ma z tym nie lada problemy. Tak naprawdę podstawy mieszania kolorów nie są szczególnie skomplikowane. Podejmij to wyzwanie żeby dowiedzieć się jak uzyskać kolory, których nie kupisz w tubce z farbą. W najgorszym wypadku wyprodukujesz trochę błota, jeszcze trochę błota, i więcej błota, ale w końcu na pewno się uda. Pamiętaj, że każdy przez to przechodził i jeśli na poważnie chcesz rozwijać swoje umiejętności w kierunku malarstwa, nie da się pominąć tego etapu.

Zobacz: Lekcja 1: Nauka mieszania kolorów - barwy podstawowe

4. Zasadnicze decyzje przed rozpoczęciem malowania

Ostatecznie to, w jakim stopniu można zaplanować proces malowania zależy od naszej osobowości. Niektórzy ludzie uważają to za niezbędne, a inni wręcz przeciwnie. Ale niezależnie od tego, jak szczegółowo chcesz to zaplanować (lub nie), jest kilka decyzji, które muszą zostać podjęte, zanim możesz zacząć malować:

1. Co masz zamiar malować (temat)?
2. W jakim formacie i rozmiarze?
3. Na czym będziesz malować (np. płótno, deska)?
4. Której techniki użyjesz?
5. Jakich kolorów będziesz używać (czy masz odpowiednie farby i potrafisz uzyskać interesujące Cię odcienie)?

5. Pierwsze kroki na płótnie

Etapy tworzenia obrazu to coś tak indywidualnego i różniącego się od siebie, jak jeden artysta od drugiego, i coś, co jednocześnie nieustannie rozwija się w czasie. Jeśli chcesz namalować temat bardzo dokładny, wielu artystów poradziłoby wcześniejsze stworzenie kompozycji na płótnie (np. ołówkiem), następnie nakreślenie głównych obszarów kolorem, a dopiero o wiele później stopniowe pracowanie nad szczegółami. Ta wskazówka nie sprawdza się, gdy chcesz namalować coś spontanicznego lub abstrakcyjnego. Dlatego też, każdy artysta musi wypracować swoją własną technikę odpowiednią dla jego twórczości. Czasami artyści robią także wcześniejszą "mini wersję" swoich obrazów, aby zobaczyć kompozycję i wtedy ewentualnie jeszcze coś pozmieniać, zanim zabiorą się do malowania "na czysto". Nie ma dobrych lub złych podejść, ostatecznie musisz znaleźć to, co okaże się najlepsze dla Ciebie.

6. Skąd czerpać pomysły?

Prawda jest tak, że gdy już zaczniesz malować będziesz miał więcej pomysłów niż tylko możesz zanotować. Inspiracje pojawią się wszędzie, a to dlatego, że po wielu próbach malarskich będziesz już wiedział, co lubisz malować i wykorzystanie której techniki sprawia Ci największą łatwość i przyjemność. Przydatne może okazać się zapisywanie pomysłów, zanim zaczną ulatniać się z Twojej głowy. Jeżeli jednak borykasz się z problemem jakim jest całkowity brak natchnienia, nie martw się - ono prędzej czy później się pojawi, musisz tylko kontynuować malowanie. Czytaj o sztuce, oglądaj dzieła innych artystów, nie kopiuj lecz inspiruj się! Tak naprawdę natchnienie można znaleźć przez przypadek i w najmniej oczekiwanym miejscu.

Tak więc, do dzieła!

Autor tekstu: 
Agnieszka Nosek
Kliknij aby zobaczyć inne artykuły tego autora

Zobacz także:

 |
Lidia Ziemińska
Kiedy mogę się zgubić
PLN 556.00
PLN 556.00
Luba BOCCARDI
Piazza dei Truogoli Genova Italia Acquarello (dimensioni: 40 x 50 cm)
PLN 2 780.00
PLN 2 780.00
 |
Krystyna Ciećwierska
domek 12
PLN 167.00
PLN 167.00