Internetowa galeria sztuki

Galeria obrazów Art Makers

Lekcja 3 (Malarstwo): Mieszanie barw podstawowych a odcienie barw drugorzędnych

Jak już wiemy z poprzedniej lekcji: Lekcja 1 (Malarstwo): Nauka mieszania kolorów - barwy podstawowe barwy pochodne, wtórne to zestaw trzech barw, uzyskanych z połączenia parami barw podstawowych (fioletowy, pomarańczowy, zielony).

Wtórne kolory powstają przez zmieszanie ze sobą dwóch kolorów podstawowych: czerwony i żółty, aby uzyskać pomarańczowy; żółty i niebieski, aby uzyskać zielony lub czerwony i niebieski , aby uzyskać fioletowy. Kolor pochodny zależy od proporcji, w zmieszanych ze sobą barw.

Jak mogę wiedzieć, jakie odcienie kolorów pochodnych otrzymam, mieszając wybrane odcienie kolorów podstawowych?

Nie ma innego wyjścia, jak tylko nauczyć się, że mieszając kolor czerwony i żółty zawsze otrzymasz jakiś odcień oranżu; żółty i niebieski - zielonego; niebieski i czerwony - fioletowego. Rzeczywisty kolor pochodny zależeć będzie od proporcji farb, które zmieszasz. Najlepszym sposobem jest namalowanie wykresu zmieszanych kolorów według ilości farby, którą użyłeś. Wystarczy, że namalujesz kilka kleksów z przewagą pierwszego, a później drugiego koloru. Będziesz miał już wtedy odniesienie do tego, jak wygląda w przybliżeniu gama odcieni tych dwóch kolorów. Będzie to Tobie służyło jako mapa, z której możesz korzystać malując obraz, do czasu aż dojdziesz do etapu gdy instynktownie będziesz wiedział jakich proporcji użyć.

Bardzo ważne jest również żeby za każdym razem używać czystego pędzla, czyli zamaczać go w tym, czym rozpuszczasz swoje farby (np. terpentyna bezzapachowa przy farbach olejnych lub woda przy farbach akrylowych). Zapobiega to wsiąknięciu użytej wcześniej farby we włosie pędzla i sfałszowaniu wyników Twoich eksperymentów. Nie zamaczaj pędzla z warstwą farby, ponieważ rozpuszczalnik szybko się brudzi i nawet jego śladowa ilość na pędzlu również może zmienić odcień kolejnej porcji farby, której użyjesz. Łatwiej jest w przypadku farb akrylowych, gdzie pojemnik z wodą możesz wymieniać na bieżąco. W przypadku rozpuszczalnika, jego częste wymienianie jest bardziej kosztowne. Najlepiej jest zostawić resztki farby na palecie lub jeżeli nie jest już potrzebna, pozbyć się jej wycierając pędzel w jakiś kawałek płótna lub zwykły ręcznik papierowy.

Eksperymentuj! Tylko własne doświadczenie pomoże Ci pojąć sztukę mieszania kolorów.

Zobacz: Lekcja 4 (Malarstwo): Mieszanie farb czy kupowanie gotowych kolorów?

Agnieszka Nosek

Zobacz także:

 |
Renata Kulig-Radziszewska
Kolczyk
PLN 1 112.00
PLN 1 112.00
Paola Handmade
kwadraty i soutage
PLN 70.00
PLN 70.00
 |
Tadeusz Baranowski
Bez tytułu
PLN 10 425.00
PLN 10 425.00